Czujniki ultradźwiękowe – co to takiego?

photo of outer space

Automatyka przemysłowa nie mogłaby istnieć bez detektorów i czujników. Jednym z bardzo ciekawych i nowoczesnych rozwiązań tego rodzaju są czujniki ultradźwiękowe. Co warto o nich wiedzieć i gdzie można je zastosować? Zapraszamy do lektury naszego tekstu!

Co to jest czujnik ultradźwiękowy?

Liczba dostępnych obecnie na rynku automatyki przemysłowej urządzeń detekcyjnych i pomiarowych jest ogromna. Czy więc czujniki ultradźwiękowe są tak naprawdę komukolwiek potrzebne?

Wraz z postępem automatyzacji w zakładach przemysłowych i przetwórczych rozwijały się także urządzenia detekcyjne – z biegiem lat wdrażano coraz więcej ich typów i rodzajów. Czujnik ultradźwiękowy jest z pewnością jednym z najmłodszych rozwiązań – jego stosowanie na większą skalę rozpoczęto dopiero w latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku. Popularność tego typu urządzeń była wówczas dość niewielka i wynikała z ich początkowych ograniczeń. Obecnie jednak wszystkie realne bolączki techniczne związane z procesem detekcji przy użyciu ultradźwięków zostały rozwiązanie, dzięki czemu technicy otrzymali prawie doskonałe narzędzie – niewrażliwe na zanieczyszczenia, pozwalające na detekcję różnego rodzaju przedmiotów i cieczy nawet w warunkach intensywnego zapylenia. Wachlarz zastosowań detektorów tego typu rozszerza też fakt, że czujniki ultradźwiękowe w odpowiednich obudowach mogę też działać będąc zanurzonymi w wodzie czy innych cieczach – mówi specjalista z firmy Newtech.com.pl.

Jak działa czujnik ultradźwiękowy?

Zasada działania czujników ultradźwiękowych znana jest prawie każdemu z takich urządzeń jak np. radar czy samochodowe czujniki cofania. Ogólnie rzecz biorąc polega ona na wysyłaniu niesłyszalnych dla człowieka fal dźwiękowych, które po odbiciu się od przeszkody wracają do detektora. Oczywiście w warunkach przemysłowych praktycznie zawsze istnieje spora szansa, że wysłana fala dźwiękowa może się odbić od innego przedmiotu. Dlatego też kluczowe dla skutecznego działania czujników ultradźwiękowych było stworzenie technologii pozwalającej na mierzenie czasu, w którym fala dźwiękowa powinna powrócić. Obecnie problem ten został rozwiązany i każdy czujnik może być ustawiony tak, by działał tylko na pojawienie się przedmiotu czy cieczy w konkretnym zakresie odległości. Co warte dodania, sposób dokonywania detekcji przez czujniki ultradźwiękowe daje im w pewnych zakresach przewagę nad innymi rozwiązaniami. Nadają się one do wykrywania przedmiotów z praktycznie wszystkich substancji – także cieczy czy materiałów sypkich, nie jest dla nich też problemem przezroczystość obiektu czy też zapylenie środowiska. Zastanawiając się nad wyborem czujnika ultradźwiękowego warto jednak pamiętać, że każde z rozwiązań tego typu ma dokładnie określony zakres działania oraz czułość – których właściwe określenie jest kluczowe dla ich skutecznego użycia w danym przedsiębiorstwie.

Czujniki ultradźwiękowe – zastosowanie

Jak więc widać, czujniki ultradźwiękowe są bardzo ciekawymi i użytecznymi urządzeniami detekcyjnymi. A gdzie można je wykorzystać w praktyce?

Mówiąc o zastosowaniach dla czujników ultradźwiękowych przede wszystkimi należy wspomnieć o ich nieprzeciętnej niezawodności i wielozadaniowości. Wynikają one z bezdotykowego sposobu detekcji, który nie naraża urządzenia na bezpośredni kontakt z daną substancją oraz faktu, że z racji zasady działania są one bardzo odporne na zanieczyszczenia. Sprawia to, że czujniki ultradźwiękowe doskonale sprawdzają się nawet w trudnych warunkach – szczególnie tam, gdzie nie radzą sobie inne rozwiązania, takie jak czujniki optyczne czy indukcyjne. W praktyce oznacza to, że omawiane urządzenia detekcyjne stosowane są powszechnie w przemyśle maszynowym, spożywczym, drzewnym i papierniczym, a także wszędzie tam, gdzie niezbędna jest detekcja poziomu czy zapełnienia różnego rodzaju substancji – dodaje specjalista z firmy Newtech.com.pl.

Nie ulega wątpliwości, że czujniki ultradźwiękowe dzięki swym możliwościom i technice detekcji są niezwykle przydatnym elementem wielu automatycznych linii produkcyjnych. Dlatego też warto zdawać sobie sprawę z ich istnienia i zalet, gdyż mogą okazać się niezwykle przydatne także w Twojej firmie!

Dodaj komentarz