Kredyt czy leasing? Którą opcję wybrać?

Rozbudowa floty samochodowej to niejednokrotnie priorytet, by firma mogła nie tylko prężnie działać, ale także się rozwijać. Dobrze wiemy, że praktycznie w każdego rodzaju działalności gospodarczej samochód jest niezbędny. Jak jednak móc cieszyć się służbowym autem, jeśli firma nie posiada własnych środków na jego zakup? Przedsiębiorcy mogą dzisiaj korzystać z dostępnych form finansowego wsparcia. Do takich zalicza się leasing oraz kredyt samochodowy.

Podstawowa charakterystyka leasingu

Podstawą umowy leasingowej jest użyczenie konkretnego auta na czas jej trwania. Leasingobiorca zobowiązuje się za to do spłaty miesięcznych rat leasingowych, a leasingodawca do wydania pojazdu i umożliwienie korzystania z niego na określonych warunkach.

Weźmy jednak pod uwagę, że leasingobiorca nie staje się właścicielem pojazdu. Może nim dysponować, ale na ściśle określonych warunkach. Właścicielem może być dopiero po spłacie ostatniej raty i wykupie pojazdu – wiele zależy tutaj jednak od indywidualnych warunków każdej umowy. Zaletą takiej współpracy jest na pewno możliwość wrzucania w koszty prowadzenia firmy rat leasingowych. Dzięki temu przedsiębiorca płaci niższy podatek.

Cechy kredytu samochodowego

Kredyt samochodowy na firmę cieszy się coraz większą popularnością. Przede wszystkim dlatego, że banki oferują coraz korzystniejsze warunki takiego zobowiązania. Raty kredytowe są nierzadko niższe niż w przypadku leasingu. Co więcej, kredytobiorca od razu staje się właścicielem pojazdu i może nim swobodnie dysponować, a nawet sprzedaż w sytuacji kryzysowej. Część raty kredytowej również można wrzucać w koszty prowadzenia biznesu.

Ciekawostką jest fakt, że kredyt samochodowy na firmę jest kredytem celowym, a więc udzielanym na preferencyjnych warunkach. To kredytobiorca określa czas trwania umowy, dzięki czemu może regulować wysokość raty, na jaką może sobie pozwolić. Sam bank dostarcza mu również cały pakiet bonusów, w tym darmowe serwisowanie czy atrakcyjny pakiet ubezpieczenia.

Co jest lepsze? Kredyt samochodowy na firmę czy leasing

Przed podjęciem właściwej decyzji należy dokładnie porównać oferty zarówno firm leasingowych, jak i banków, które udzielają kredyt samochodowy na firmę. Pod uwagę trzeba wziąć nie tylko kwestie finansowe, ale również dodatkowe opcje, które pozwolą w sposób komfortowy użytkować auto.

Dla niektórych przedsiębiorców liczyć się będzie obniżenie wysokości miesięcznych podatków, dla innych priorytetem okaże się możliwość swobodnego dysponowania pojazdem. Nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o lepsze rozwiązanie. Zarówno kredyt, jak i leasing posiada swoje zalety oraz wady i decyzja o podpisaniu umowy powinna być podejmowana zawsze indywidualnie.

Wybory Polaków

Nie da się jednak ukryć, że Polacy coraz chętniej korzystają z oferty banków, które udzielają kredyt samochodowy na firmę. Takie zobowiązania są zaciągane tez częściej dlatego, że mogą się o nie starać zarówno osoby prywatne, jak i firmy (w przypadku leasingu taką możliwość mają jedynie firmy). Co więcej, w przypadku kredytu samochód może pochodzić z komisu, salonu albo od prywatnego właściciela, a leasing opcję prywatnej własności wyklucza.

Dodaj komentarz