Wewnątrzuszne aparaty słuchowe. Jak wybrać?

aparat sluchowy wewnatrzuszny

Obecnie osoby zmagające się z różnego rodzaju wadami słuchu, nie muszą już korzystać wyłącznie z zausznych aparatów słuchowych, ponieważ dostępnych jest wiele różnych modeli takich urządzeń w wersji wewnątrzusznej. Charakteryzują się one tym, że wszystkie elementy takiego aparatu umieszczone są w niewielkiej obudowie, którą umieszcza się wewnątrz ucha, w małżowinie lub kanale słuchowym. Rozwiązanie to jest obecnie cenione zwłaszcza przez osoby aktywne ze względu na to, że taki aparat słuchowy może być praktycznie niewidoczny dla otoczenia. Jak jednak wybrać wewnątrzuszny aparat słuchowy? Podpowiadamy.

Wewnątrzuszne aparaty słuchowe ITE

Pierwszą grupą wewnątrzusznych aparatów słuchowych są modele ITE, czyli in the ear, które występują w dwóch wersjach. Pierwsza opcja to aparaty ITE FS, które projektowane są w taki sposób, aby ich obudowa wypełniała całą małżowinę uszną. Są to największe z dostępnych modeli umieszczanych w uchu. Małżowinowe wewnątrzuszne aparaty słuchowe są bardzo proste w obsłudze i mogą pomieścić baterie o większej żywotności niż mniejsze modele. Stosowane są w przypadku różnych wad słuchu, od nieznacznych do głębokich. Aparaty małżowinowe są dość łatwe w użytkowaniu, ponieważ łatwo się je wkłada i wyciąga, dzięki czemu mogą być stosowane przez dzieci lub osoby starsze.

Drugą grupą wewnątrzusznych aparatów słuchowych ITE są modele ITE HS. Te urządzenia wypełniają małżowinę uszną tylko częściowo i wyróżniają się podobnymi zaletami jak modele małżowinowe, ponieważ ich bateria jest nieco większa niż w wersjach umieszczanych w kanale. Ich wkładanie i wyciąganie również nie powinno sprawiać trudności, nawet dzieciom osobom starszym lub niepełnosprawnym.

Zobacz także: https://fish-one.pl/czym-powinny-charakteryzowac-sie-aparaty-sluchowe-dla-dzieci/

Wewnątrzuszne aparaty słuchowe ITC

Mniejszą wersją wewnątrzusznych aparatów słuchowych niż ITE są modele ITC, czyli in the canal. Mają one jednak wciąż większą baterię niż jeszcze mniejsze modele, a ich użytkowanie również nie powinno sprawiać trudności większości pacjentom. Takie aparaty słuchowe dostępne na przykład na: https://akademiaslyszenia.pl/. Wyposażone są często w szereg przydatnych funkcji takich jak na przykład łączność Bluetooth, dzięki czemu mogą być sparowane z wieloma urządzeniami cyfrowymi.

Aparaty wewnątrzuszne CIC

Wewnątrzuszne aparaty słuchowe CIC, czyli completely in canal zostały zaprojektowane w taki sposób, aby były dopasowane do wnętrza przewodu słuchowego. Są to więc bardzo dyskretne urządzenia umieszczane w przewodzie słuchowym, dzięki czemu są prawie niewidoczne dla osób przebywających w otoczeniu pacjenta z niedosłuchem. Nie są one całkowicie ukryte, jednak ze względu na to, że ich kolor obudowy można dopasować do swojego odcienia skóry, zazwyczaj ciężko jest je dostrzec w uchu użytkownika.

Wewnątrzuszne aparaty słuchowe IIC

Obecnie najmniejsze dostępne na rynku aparaty słuchowe to modele IIC, czyli Invisible-in-Canal. Osadzane są one praktycznie całkowicie w przewodzie słuchowym, przez to są niezwykle dyskretne. Ich wyjmowanie ułatwia jednak delikatna, cienka żyłka. Tego typu modele świetnie sprawdzają się zwłaszcza u osób aktywnych zawodowo lub nastolatków i wykorzystywane są w przypadku stopnia niedosłuchu od lekkiego do umiarkowanego, choć czasami możliwe jest również stworzenie aparatu słuchowego IIC dla pacjenta z głębokim niedosłuchem.

Dodaj komentarz