Pojemniki na odpady – kolory i pojemności. Co wybrać?

kolory i pojemnosc pojemnikow na odpady

W Polsce, podobnie jak w wielu krajach, obowiązują szczegółowe przepisy dotyczące usuwania odpadów, dlatego też wybór odpowiednich pojemników na odpady jest w tym przypadku bardzo ważny. Zobacz, jakie pojemniki na śmieci wybrać!

Kolory pojemników na odpady

W Polsce pojemniki na odpady są oznaczone kolorami, aby ułatwić właściwą segregację śmieci różnych typów. Kolor pojemnika na odpady odpowiada rodzajowi odpadów. System ten pomaga efektywnie segregować odpady, przyczyniając się do łatwiejszego gospodarowania odpadami.

Niebieskie pojemniki

Do zbiórki makulatury papierowej i tekturowej przeznaczone są pojemniki w kolorze niebieskim. Można wrzucać do nich gazety, czasopisma i opakowania kartonowe.

Żółte pojemniki – tworzywa sztuczne i metale

Pojemniki żółte przeznaczone są do utylizacji opakowań plastikowych, metalowych i kompozytowych, na przykład takich jak plastikowe butelki, puszki aluminiowe i Tetra Paki.

Zielone pojemniki – szkło

Zielone pojemniki przeznaczone są specjalnie na odpady szklane, na przykład umieszcza się w nich butelki i słoiki wykonane ze szkła przezroczystego i barwionego.

Brązowe pojemniki – bioodpady

Pojemniki brązowe przeznaczone są na odpady organiczne, na przykład umieszcza się w nich resztki kuchenne, odpady spożywcze i odpady ogrodowe.

Czarne albo szare pojemniki – zmieszane odpady komunalne:

Pojemniki w kolorze czarnym albo szarym przeznaczone są na zmieszane odpady komunalne, których nie można posegregować do pozostałych kategorii.

Pojemność pojemników na odpady

Oprócz uwzględnienia odpowiednich wariantów kolorystycznych, równie ważny jest dobór odpowiedniej pojemności pojemników na odpady. Takie pojemniki na odpady są oferowane w różnych wariantach, zależnie od ich przeznaczenia. Do wnętrza domu wybierane są te mniejsze, natomiast na zewnątrz duże, które oferowane są w pojemnościach od 120 litrów do 1100 litrów. Pojemność pojemników na odpady zależy od takich czynników, jak liczba osób w gospodarstwie domowym lub poziom produkcji odpadów w przedsiębiorstwie. Jak dobrać pojemniki na odpady pod tym względem?

W gospodarstwach domowych często wystarczą mniejsze pojemniki na śmieci o pojemności do 30 litrów do domu oraz 120-240 litrów na zewnątrz. Wybierając rozmiar, trzeba jednak pod uwagę częstotliwość zbiórki odpadów. Większe rodziny mogą zdecydować się na duże pojemniki na odpady o pojemności 1100 litrów na odpady zmieszane. Z różnymi rodzajami pojemników na odpady można zapoznać się już teraz na stronach internetowych firm zajmujących się ich sprzedażą.

Dodaj komentarz