
Inwestycja w fundusz jest powszechnym sposobem na zwiększenie posiadanych oszczędności. Inwestujemy coraz chętniej, bowiem coraz częściej myślimy o finansowym zabezpieczeniu swojej przyszłości. Nie wolno jednak zapominać o kilku zasadach związanych z inwestycyjnymi decyzjami.
Inwestycja w fundusz a ryzyko
Podejmując decyzję o inwestowaniu nie zapominajcie o ryzyku. Niestety inwestycja w fundusz jest z nim powiązana. Musicie ocenić, jak bardzo jesteście odporni na stres oraz na jak duże ryzyko możecie się zgodzić. Oczywistym jest, że wasza skłonność do podejmowania ryzyka przełoży się na wybór konkretnego rodzaju funduszu.
Jeśli ryzyko was nie martwi, możecie wybrać fundusze akcji, czyli fundusze agresywne. Ryzykowne, ale też o największym potencjalnym dochodzie. Jeśli wolicie inwestycje o mniejszym ryzyku, wybierzcie fundusze bezpieczne, np. obligacji. Nie przyniosą one bardzo wysokich dochodów, ale też nie narażą was na utratę kapitału.
Wybierz odpowiednie TFI
Inwestycja w fundusz powinna być poparta odpowiednim wyborem Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. Wybierając TFI zapoznajcie się z rankingami na jego temat, prześledźcie jego historię i sprawdźcie historyczne wartości jednostek uczestnictwa w minionych latach. Może być to bardzo przydatna wiedza.
Warto też sprawdzić jaką ocenę ratingową (przyznawaną przez niezależne agencje) posiada interesujące was TFI. Uzupełnieniem całego procesu decyzyjnego może być rozmowa z profesjonalistą, jakim jest doradca inwestycyjny.
Inwestycja w fundusz a koszty
Zanim zainwestujcie, zapoznajcie się z opłatami związanymi z przystąpieniem do funduszu. Należą tu opłaty za nabycie oraz umorzenie jednostek uczestnictwa, manipulacyjna i za zarządzanie funduszem. Warto więc poszukać ofert w których opłaty te są najniższe. Pamiętajcie, że największe opłaty pobierane są przez fundusze akcyjne a najmniejsze przez pieniężne.
Czas inwestycji
Inwestycja w fundusz musicie oprzeć na analizie czasu przez jaki chcecie inwestować pieniądze. Często bardziej opłaca się wybrać dłuższy czas inwestycji – jeśli na rynku będą notowane spadki, to jest spora szansa, że straty wraz z upływem czasu zdołają się odrobić. Takie sytuacje są dość częste.
Dlatego przystępując do inwestowania musicie mieć gotowy plan, w którym określicie w jakich sytuacjach będziecie chcieli wyjść z inwestycji, aby nie narażać się na niepotrzebne straty. Musicie określić, czy powodem do tego będą wahania na rynku, czy też wycofacie się, gdy wasze zarobki nie będą wysokie i w konsekwencji pochłoną je opłaty za uczestnictwo w funduszu.
Ile inwestować?
Przystępując do funduszu nie możecie inwestować w niego wszystkich swoich oszczędności. Konieczne jest pozostawienie sobie środków na czarną godzinę, które mogą być przydatne w każdej chwili. Pamiętajcie, aby inwestować tylko tyle ile możecie stracić. Podejmując decyzje o inwestowaniu nigdy nie traćcie zdrowego rozsądku bo tylko wtedy zarobicie!